🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 6
+1
Lowa Women's Maddox Pro GTX Lo Hiking Shoes
- Technical light hiking boot with mid-cut shaft.
- Guaranteed weather protection: waterproof, windproof and breathable thanks to the GORE-TEX membrane
- Excellent fit for medium-width feet: our lasts are the secret to optimum comfort
- Lightweight, flexible and multifunctional: The perfect combination of the latest technology and traditional craftsmanship
- Lightweight and breathable: Upper material made from durable textile ensures optimum air circulation and comfort
Product Details
For adventure seekers and adrenaline junkies, the MADDOX PRO GTX MID is the ticket to unrivalled performance and agility on the mountain. Whether steep inclines, dense forests or rocky landscapes - the dynamic lightweight hiking boot keeps pace with every movement. Its fit is as impressive as a second skin, while the sharply profiled LOWA® FAST HIKING sole provides outstanding grip. The tried-and-tested LOWA® DYNAPU® midsole system and the lightweight, breathable ripstop upper ensure a sporty level of flexibility and stability - so that the MADDOX PRO GTX MID masters more dignified tempos as well as dynamic fast hiking passages with ease. Thanks to a GORE-TEX membrane, it is also completely waterproof. The nature of the shoe is also reflected in its visual appearance: with its sharp-edged, precise design, the MADDOX PRO GTX MID is a real eye-catcher and sets an exciting accent in the modern light hiking shoe segment.
Technical data
| name | MADDOX PRO GTX LO Ws |
|---|---|
| Country of Manufacture | Slovakia |
| activity | walks, speedhiking, nordic walking, family excursions, dog walks, daytrips |
| article number | 321630 4940 |
| repair | seam repair, replacement parts, hook repair, heel lining repair, cuff repair |
| sole name | LOWA® FAST HIKING Ws |
| target | women |
| technology (footwear stiffness) | FLEXIBLE |
| technology (linings) | GORE-TEX |
| technology (midsoles) | LOWA® DYNAPU®, SUPPORT FRAME, DOUBLE INJECTION |
| technology (outsoles) | LOWA RUBBER OUTSOLE |
| upper material percentage | 57% textile, 43% synthetic |
| Weight net | 651 g |
| type of construction | injected |
| colour | desert/old rose |
- Technical light hiking boot with mid-cut shaft.
- Guaranteed weather protection: waterproof, windproof and breathable thanks to the GORE-TEX membrane
- Excellent fit for medium-width feet: our lasts are the secret to optimum comfort
- Lightweight, flexible and multifunctional: The perfect combination of the latest technology and traditional craftsmanship
- Lightweight and breathable: Upper material made from durable textile ensures optimum air circulation and comfort
Product Details
For adventure seekers and adrenaline junkies, the MADDOX PRO GTX MID is the ticket to unrivalled performance and agility on the mountain. Whether steep inclines, dense forests or rocky landscapes - the dynamic lightweight hiking boot keeps pace with every movement. Its fit is as impressive as a second skin, while the sharply profiled LOWA® FAST HIKING sole provides outstanding grip. The tried-and-tested LOWA® DYNAPU® midsole system and the lightweight, breathable ripstop upper ensure a sporty level of flexibility and stability - so that the MADDOX PRO GTX MID masters more dignified tempos as well as dynamic fast hiking passages with ease. Thanks to a GORE-TEX membrane, it is also completely waterproof. The nature of the shoe is also reflected in its visual appearance: with its sharp-edged, precise design, the MADDOX PRO GTX MID is a real eye-catcher and sets an exciting accent in the modern light hiking shoe segment.
Technical data
| name | MADDOX PRO GTX LO Ws |
|---|---|
| Country of Manufacture | Slovakia |
| activity | walks, speedhiking, nordic walking, family excursions, dog walks, daytrips |
| article number | 321630 4940 |
| repair | seam repair, replacement parts, hook repair, heel lining repair, cuff repair |
| sole name | LOWA® FAST HIKING Ws |
| target | women |
| technology (footwear stiffness) | FLEXIBLE |
| technology (linings) | GORE-TEX |
| technology (midsoles) | LOWA® DYNAPU®, SUPPORT FRAME, DOUBLE INJECTION |
| technology (outsoles) | LOWA RUBBER OUTSOLE |
| upper material percentage | 57% textile, 43% synthetic |
| Weight net | 651 g |
| type of construction | injected |
| colour | desert/old rose |
Select Colour
Select Size
From $56.70
Original: $189.00
-70%Lowa Women's Maddox Pro GTX Lo Hiking Shoes—
$189.00
$56.70Description
- Technical light hiking boot with mid-cut shaft.
- Guaranteed weather protection: waterproof, windproof and breathable thanks to the GORE-TEX membrane
- Excellent fit for medium-width feet: our lasts are the secret to optimum comfort
- Lightweight, flexible and multifunctional: The perfect combination of the latest technology and traditional craftsmanship
- Lightweight and breathable: Upper material made from durable textile ensures optimum air circulation and comfort
Product Details
For adventure seekers and adrenaline junkies, the MADDOX PRO GTX MID is the ticket to unrivalled performance and agility on the mountain. Whether steep inclines, dense forests or rocky landscapes - the dynamic lightweight hiking boot keeps pace with every movement. Its fit is as impressive as a second skin, while the sharply profiled LOWA® FAST HIKING sole provides outstanding grip. The tried-and-tested LOWA® DYNAPU® midsole system and the lightweight, breathable ripstop upper ensure a sporty level of flexibility and stability - so that the MADDOX PRO GTX MID masters more dignified tempos as well as dynamic fast hiking passages with ease. Thanks to a GORE-TEX membrane, it is also completely waterproof. The nature of the shoe is also reflected in its visual appearance: with its sharp-edged, precise design, the MADDOX PRO GTX MID is a real eye-catcher and sets an exciting accent in the modern light hiking shoe segment.
Technical data
| name | MADDOX PRO GTX LO Ws |
|---|---|
| Country of Manufacture | Slovakia |
| activity | walks, speedhiking, nordic walking, family excursions, dog walks, daytrips |
| article number | 321630 4940 |
| repair | seam repair, replacement parts, hook repair, heel lining repair, cuff repair |
| sole name | LOWA® FAST HIKING Ws |
| target | women |
| technology (footwear stiffness) | FLEXIBLE |
| technology (linings) | GORE-TEX |
| technology (midsoles) | LOWA® DYNAPU®, SUPPORT FRAME, DOUBLE INJECTION |
| technology (outsoles) | LOWA RUBBER OUTSOLE |
| upper material percentage | 57% textile, 43% synthetic |
| Weight net | 651 g |
| type of construction | injected |
| colour | desert/old rose |























