🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 6
+1
Lowa Men's Innox Pro GTX Mid Hiking Shoes
- Athletic multifunctional footwear for outdoor sporting activities.
- Guaranteed weather protection: waterproof, windproof and breathable thanks to the GORE-TEX membrane
- Excellent fit for medium-width feet: our lasts are the secret to optimum comfort
- Lightweight, flexible and multifunctional: The perfect combination of the latest technology and traditional craftsmanship
Product Details
When spontaneity and multifunctional footwear get together, there can be just one result: unplanned adventure. The time is right. With the waterproof jack-of-all trades INNOX PRO GTX MID, outdoor athletes have the ideal shoes on all of the time. After all, whilst the mid-sole made of LOWA DynaPU® offers the necessary cushioning, the innovative LOWA MONOWRAP® frame provides the very best foot guidance step by step across the terrain.
Technical data
| name | INNOX PRO GTX MID |
|---|---|
| Country of Manufacture | Slovakia |
| activity | walks, speedhiking, nordic walking, family excursions, dog walks, daytrips |
| article number | 311703 6338 |
| last width | standard |
| repair | seam repair, replacement parts, hook repair, heel replacement, heel lining repair, cuff repair |
| shaft height inside | 120 mm |
| shaft height outside | 150 mm |
| sole name | LOWA® MULTI TRAC® |
| target | men |
| technology (footwear stiffness) | FLEXIBLE |
| technology (linings) | GORE-TEX |
| technology (midsoles) | LOWA® DYNAPU®, SUPPORT FRAME, DOUBLE INJECTION |
| technology (outsoles) | LOWA RUBBER OUTSOLE |
| upper material percentage | 70% synthetic, 30% textile |
| Weight net | 1044 g |
| type of construction | injected |
| colour | denim/dune |
- Athletic multifunctional footwear for outdoor sporting activities.
- Guaranteed weather protection: waterproof, windproof and breathable thanks to the GORE-TEX membrane
- Excellent fit for medium-width feet: our lasts are the secret to optimum comfort
- Lightweight, flexible and multifunctional: The perfect combination of the latest technology and traditional craftsmanship
Product Details
When spontaneity and multifunctional footwear get together, there can be just one result: unplanned adventure. The time is right. With the waterproof jack-of-all trades INNOX PRO GTX MID, outdoor athletes have the ideal shoes on all of the time. After all, whilst the mid-sole made of LOWA DynaPU® offers the necessary cushioning, the innovative LOWA MONOWRAP® frame provides the very best foot guidance step by step across the terrain.
Technical data
| name | INNOX PRO GTX MID |
|---|---|
| Country of Manufacture | Slovakia |
| activity | walks, speedhiking, nordic walking, family excursions, dog walks, daytrips |
| article number | 311703 6338 |
| last width | standard |
| repair | seam repair, replacement parts, hook repair, heel replacement, heel lining repair, cuff repair |
| shaft height inside | 120 mm |
| shaft height outside | 150 mm |
| sole name | LOWA® MULTI TRAC® |
| target | men |
| technology (footwear stiffness) | FLEXIBLE |
| technology (linings) | GORE-TEX |
| technology (midsoles) | LOWA® DYNAPU®, SUPPORT FRAME, DOUBLE INJECTION |
| technology (outsoles) | LOWA RUBBER OUTSOLE |
| upper material percentage | 70% synthetic, 30% textile |
| Weight net | 1044 g |
| type of construction | injected |
| colour | denim/dune |
Select Colour
Select Size
From $209.43
Lowa Men's Innox Pro GTX Mid Hiking Shoes—
$209.43
Description
- Athletic multifunctional footwear for outdoor sporting activities.
- Guaranteed weather protection: waterproof, windproof and breathable thanks to the GORE-TEX membrane
- Excellent fit for medium-width feet: our lasts are the secret to optimum comfort
- Lightweight, flexible and multifunctional: The perfect combination of the latest technology and traditional craftsmanship
Product Details
When spontaneity and multifunctional footwear get together, there can be just one result: unplanned adventure. The time is right. With the waterproof jack-of-all trades INNOX PRO GTX MID, outdoor athletes have the ideal shoes on all of the time. After all, whilst the mid-sole made of LOWA DynaPU® offers the necessary cushioning, the innovative LOWA MONOWRAP® frame provides the very best foot guidance step by step across the terrain.
Technical data
| name | INNOX PRO GTX MID |
|---|---|
| Country of Manufacture | Slovakia |
| activity | walks, speedhiking, nordic walking, family excursions, dog walks, daytrips |
| article number | 311703 6338 |
| last width | standard |
| repair | seam repair, replacement parts, hook repair, heel replacement, heel lining repair, cuff repair |
| shaft height inside | 120 mm |
| shaft height outside | 150 mm |
| sole name | LOWA® MULTI TRAC® |
| target | men |
| technology (footwear stiffness) | FLEXIBLE |
| technology (linings) | GORE-TEX |
| technology (midsoles) | LOWA® DYNAPU®, SUPPORT FRAME, DOUBLE INJECTION |
| technology (outsoles) | LOWA RUBBER OUTSOLE |
| upper material percentage | 70% synthetic, 30% textile |
| Weight net | 1044 g |
| type of construction | injected |
| colour | denim/dune |
























