
LEKI Trail Lite Hiking Poles (1 Pair)
Lightweight trekking pole from the Vintage line. Equipped with an EVOCON grip with adjustable PA Safety loop and rounded support surface, the pole ensures comfortable downhill walking. The Super Lock system lets you adjust the length to your individual needs between 100 and 135 cm.
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Evocon
Flexible multi-grip. With its rounded support surface and adjustable strap, it is ideal for numerous sports.
Soft Strap 2.0
Individually adjustable strap. It is ultra-light, highly breathable and offers ideal comfort.
Aluminum
Aluminum HTS (Heat Treated Shaft) 6.0
Super Lock
TÜV Süd-certified slim internal adjustment system with a high holding force and reverse rotation prevention.
Racing | Trekking Basket
Compact, universal basket for summer and winter. Prevents sinking into snow and mud and can be changed easily by hand.
Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain.
All features
| Handle size: | Compact |
|---|---|
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | No sizerun |
| design: | Vario (continuously adjustable) |
| adjustment range: | 100 - 135 cm |
| foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 61 cm |
| Weight: | 222 g |
| segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 16|14|12 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | EVOCON |
| Handle material: | 2K Foam |
| loop: | Soft Strap 2.0 |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.0) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| adjustment system: | Super Lock (SLS) |
| basket: | Racing | Trekking |
| lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |
Lightweight trekking pole from the Vintage line. Equipped with an EVOCON grip with adjustable PA Safety loop and rounded support surface, the pole ensures comfortable downhill walking. The Super Lock system lets you adjust the length to your individual needs between 100 and 135 cm.
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Evocon
Flexible multi-grip. With its rounded support surface and adjustable strap, it is ideal for numerous sports.
Soft Strap 2.0
Individually adjustable strap. It is ultra-light, highly breathable and offers ideal comfort.
Aluminum
Aluminum HTS (Heat Treated Shaft) 6.0
Super Lock
TÜV Süd-certified slim internal adjustment system with a high holding force and reverse rotation prevention.
Racing | Trekking Basket
Compact, universal basket for summer and winter. Prevents sinking into snow and mud and can be changed easily by hand.
Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain.
All features
| Handle size: | Compact |
|---|---|
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | No sizerun |
| design: | Vario (continuously adjustable) |
| adjustment range: | 100 - 135 cm |
| foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 61 cm |
| Weight: | 222 g |
| segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 16|14|12 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | EVOCON |
| Handle material: | 2K Foam |
| loop: | Soft Strap 2.0 |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.0) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| adjustment system: | Super Lock (SLS) |
| basket: | Racing | Trekking |
| lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |
Original: $80.45
-70%$80.45
$24.14Description
Lightweight trekking pole from the Vintage line. Equipped with an EVOCON grip with adjustable PA Safety loop and rounded support surface, the pole ensures comfortable downhill walking. The Super Lock system lets you adjust the length to your individual needs between 100 and 135 cm.
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Evocon
Flexible multi-grip. With its rounded support surface and adjustable strap, it is ideal for numerous sports.
Soft Strap 2.0
Individually adjustable strap. It is ultra-light, highly breathable and offers ideal comfort.
Aluminum
Aluminum HTS (Heat Treated Shaft) 6.0
Super Lock
TÜV Süd-certified slim internal adjustment system with a high holding force and reverse rotation prevention.
Racing | Trekking Basket
Compact, universal basket for summer and winter. Prevents sinking into snow and mud and can be changed easily by hand.
Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain.
All features
| Handle size: | Compact |
|---|---|
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | No sizerun |
| design: | Vario (continuously adjustable) |
| adjustment range: | 100 - 135 cm |
| foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 61 cm |
| Weight: | 222 g |
| segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 16|14|12 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | EVOCON |
| Handle material: | 2K Foam |
| loop: | Soft Strap 2.0 |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.0) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| adjustment system: | Super Lock (SLS) |
| basket: | Racing | Trekking |
| lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |






















