
LEKI Skytera Lite Hiking poles (1 Pair)
!Safety instructions (product)
Note on use: The product is weight-optimised and designed for experienced mountain walking. It requires particularly skilful and careful use. The product is explicitly not designed for use in skiing or ski mountaineering and is not protected against impact from the ski edge.
Highlights
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Verticon
The Verticon foam grip combines the ergonomic Aergon with the lightness of the Spartan grip. Perfect for high alpine adventures!
D-Loop Mesh Strap
Individually adjustable strap. It is ultra-light, formstable and fast-drying.
Grip extension
Grip extension for simple grip adjustment on steep terrain or when traversing.
Aluminum
Aluminum HTS (Heat Treated Shaft) 6.5
Speed Lock Plus
The adjustment system works via an external clamping mechanism which allows for easy adjustments and offers a high holding force.
Trekking Basket 2.0
Compact trekking basket: Prevents sinking into soft ground and can be easily replaced by hand.
Stnadard:
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | Standard / Compact |
| design: | Vario (continuously adjustable) |
| adjustment range: | 100 - 135 cm (Standard) |
| foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 68 cm |
| Weight: | 217 g |
| segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 16|14|12 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | Verticon |
| Handle material: | 1K Foam |
| loop: | D-Loop Mesh Strap |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| handle extension: | 1K Foam |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.5) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| adjustment system: | Speed Lock plus |
| basket: | Trekking 2.0 |
| interchangeable plate: | Tour |
| lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |
Â
Compact:
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | Standard / Compact |
| design: | Vario (continuously adjustable) |
| adjustment range: | 90 - 125 cm (Compact) |
| foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 62 cm |
| Weight: | 207 g |
| segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 16|14|12 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | Verticon |
| Handle material: | 1K Foam |
| loop: | D-Loop Mesh Strap |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| handle extension: | 1K Foam |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.5) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| adjustment system: | Speed Lock plus |
| basket: | Trekking 2.0 |
| interchangeable plate: | Tour |
| lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |
!Safety instructions (product)
Note on use: The product is weight-optimised and designed for experienced mountain walking. It requires particularly skilful and careful use. The product is explicitly not designed for use in skiing or ski mountaineering and is not protected against impact from the ski edge.
Highlights
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Verticon
The Verticon foam grip combines the ergonomic Aergon with the lightness of the Spartan grip. Perfect for high alpine adventures!
D-Loop Mesh Strap
Individually adjustable strap. It is ultra-light, formstable and fast-drying.
Grip extension
Grip extension for simple grip adjustment on steep terrain or when traversing.
Aluminum
Aluminum HTS (Heat Treated Shaft) 6.5
Speed Lock Plus
The adjustment system works via an external clamping mechanism which allows for easy adjustments and offers a high holding force.
Trekking Basket 2.0
Compact trekking basket: Prevents sinking into soft ground and can be easily replaced by hand.
Stnadard:
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | Standard / Compact |
| design: | Vario (continuously adjustable) |
| adjustment range: | 100 - 135 cm (Standard) |
| foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 68 cm |
| Weight: | 217 g |
| segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 16|14|12 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | Verticon |
| Handle material: | 1K Foam |
| loop: | D-Loop Mesh Strap |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| handle extension: | 1K Foam |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.5) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| adjustment system: | Speed Lock plus |
| basket: | Trekking 2.0 |
| interchangeable plate: | Tour |
| lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |
Â
Compact:
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | Standard / Compact |
| design: | Vario (continuously adjustable) |
| adjustment range: | 90 - 125 cm (Compact) |
| foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 62 cm |
| Weight: | 207 g |
| segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 16|14|12 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | Verticon |
| Handle material: | 1K Foam |
| loop: | D-Loop Mesh Strap |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| handle extension: | 1K Foam |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.5) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| adjustment system: | Speed Lock plus |
| basket: | Trekking 2.0 |
| interchangeable plate: | Tour |
| lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |
Original: $126.43
-70%$126.43
$37.93Description
!Safety instructions (product)
Note on use: The product is weight-optimised and designed for experienced mountain walking. It requires particularly skilful and careful use. The product is explicitly not designed for use in skiing or ski mountaineering and is not protected against impact from the ski edge.
Highlights
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Verticon
The Verticon foam grip combines the ergonomic Aergon with the lightness of the Spartan grip. Perfect for high alpine adventures!
D-Loop Mesh Strap
Individually adjustable strap. It is ultra-light, formstable and fast-drying.
Grip extension
Grip extension for simple grip adjustment on steep terrain or when traversing.
Aluminum
Aluminum HTS (Heat Treated Shaft) 6.5
Speed Lock Plus
The adjustment system works via an external clamping mechanism which allows for easy adjustments and offers a high holding force.
Trekking Basket 2.0
Compact trekking basket: Prevents sinking into soft ground and can be easily replaced by hand.
Stnadard:
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | Standard / Compact |
| design: | Vario (continuously adjustable) |
| adjustment range: | 100 - 135 cm (Standard) |
| foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 68 cm |
| Weight: | 217 g |
| segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 16|14|12 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | Verticon |
| Handle material: | 1K Foam |
| loop: | D-Loop Mesh Strap |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| handle extension: | 1K Foam |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.5) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| adjustment system: | Speed Lock plus |
| basket: | Trekking 2.0 |
| interchangeable plate: | Tour |
| lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |
Â
Compact:
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | Standard / Compact |
| design: | Vario (continuously adjustable) |
| adjustment range: | 90 - 125 cm (Compact) |
| foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 62 cm |
| Weight: | 207 g |
| segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 16|14|12 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | Verticon |
| Handle material: | 1K Foam |
| loop: | D-Loop Mesh Strap |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| handle extension: | 1K Foam |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.5) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| adjustment system: | Speed Lock plus |
| basket: | Trekking 2.0 |
| interchangeable plate: | Tour |
| lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |






















