
LEKI Skytera FX Carbon SL Compact Hiking Poles (1 Pair)
!Safety instructions (product)
Note on use: The product is weight-optimised and designed for experienced mountain walking. It requires particularly skilful and careful use. The product is explicitly not designed for use in skiing or ski mountaineering and is not protected against impact from the ski edge.
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Verticon
The Verticon foam grip combines the ergonomic Aergon with the lightness of the Spartan grip. Perfect for high alpine adventures!
D-Loop Mesh Strap
Individually adjustable strap. It is ultra-light, formstable and fast-drying.
Grip extension
Grip extension for simple grip adjustment on steep terrain or when traversing.
Carbon
Carbon HRC (Highest Racing Carbon)
Core Locking Device
The CLD System is a slim, interior construction which allows the folding pole to be opened and closed easily.
Speed Lock Plus
The adjustment system works via an external clamping mechanism which allows for easy adjustments and offers a high holding force.
Nordic Teller
Compact Nordic plate. Prevents sinking into soft ground and can be easily changed by hand.
Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain.
Folding Pole Bag
Practical, ultra-light storage bag for the folding poles.
All features
| Grip size: | Standard |
|---|---|
| Activities: | Trekking / Hiking |
| Age group: | Adults |
| Gender: | Men, Unisex, Women |
| Sizerun: | No sizerun |
| Construction: | Vario (continuously adjustable) | Foldable |
| Adjustment area: | 100 - 120 cm |
| Pack size: | 43 cm |
| Weight: | 173 g |
| Segments: | 4 |
| Segments diameter: | 14|12|12|12 mm |
| Grip system : | PAS |
| Shaft geometry: | No bend |
| Shaft shape: | Cylindric |
| Grip: | Verticon |
| Grip material: | 1K Foam |
| Strap: | D-Loop Mesh Strap |
| Strap size: | One Size (continously adjustable) |
| Grip extension: | 1K Foam |
| Shaft material: | Carbon (HRC) |
| Shaft upper part: | Carbon |
| Shaft middle part (1): | Carbon |
| Shaft middle part (2): | Carbon |
| Shaft lower part: | Carbon |
| Folding system: | CLD |
| Locking system: | Speed Lock plus |
| Basket: | Nordic |
| Tip: | Flex Tip |
| Tip size: | Short |
| Storage bag: | Folding Pole Bag |
!Safety instructions (product)
Note on use: The product is weight-optimised and designed for experienced mountain walking. It requires particularly skilful and careful use. The product is explicitly not designed for use in skiing or ski mountaineering and is not protected against impact from the ski edge.
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Verticon
The Verticon foam grip combines the ergonomic Aergon with the lightness of the Spartan grip. Perfect for high alpine adventures!
D-Loop Mesh Strap
Individually adjustable strap. It is ultra-light, formstable and fast-drying.
Grip extension
Grip extension for simple grip adjustment on steep terrain or when traversing.
Carbon
Carbon HRC (Highest Racing Carbon)
Core Locking Device
The CLD System is a slim, interior construction which allows the folding pole to be opened and closed easily.
Speed Lock Plus
The adjustment system works via an external clamping mechanism which allows for easy adjustments and offers a high holding force.
Nordic Teller
Compact Nordic plate. Prevents sinking into soft ground and can be easily changed by hand.
Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain.
Folding Pole Bag
Practical, ultra-light storage bag for the folding poles.
All features
| Grip size: | Standard |
|---|---|
| Activities: | Trekking / Hiking |
| Age group: | Adults |
| Gender: | Men, Unisex, Women |
| Sizerun: | No sizerun |
| Construction: | Vario (continuously adjustable) | Foldable |
| Adjustment area: | 100 - 120 cm |
| Pack size: | 43 cm |
| Weight: | 173 g |
| Segments: | 4 |
| Segments diameter: | 14|12|12|12 mm |
| Grip system : | PAS |
| Shaft geometry: | No bend |
| Shaft shape: | Cylindric |
| Grip: | Verticon |
| Grip material: | 1K Foam |
| Strap: | D-Loop Mesh Strap |
| Strap size: | One Size (continously adjustable) |
| Grip extension: | 1K Foam |
| Shaft material: | Carbon (HRC) |
| Shaft upper part: | Carbon |
| Shaft middle part (1): | Carbon |
| Shaft middle part (2): | Carbon |
| Shaft lower part: | Carbon |
| Folding system: | CLD |
| Locking system: | Speed Lock plus |
| Basket: | Nordic |
| Tip: | Flex Tip |
| Tip size: | Short |
| Storage bag: | Folding Pole Bag |
Description
!Safety instructions (product)
Note on use: The product is weight-optimised and designed for experienced mountain walking. It requires particularly skilful and careful use. The product is explicitly not designed for use in skiing or ski mountaineering and is not protected against impact from the ski edge.
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Verticon
The Verticon foam grip combines the ergonomic Aergon with the lightness of the Spartan grip. Perfect for high alpine adventures!
D-Loop Mesh Strap
Individually adjustable strap. It is ultra-light, formstable and fast-drying.
Grip extension
Grip extension for simple grip adjustment on steep terrain or when traversing.
Carbon
Carbon HRC (Highest Racing Carbon)
Core Locking Device
The CLD System is a slim, interior construction which allows the folding pole to be opened and closed easily.
Speed Lock Plus
The adjustment system works via an external clamping mechanism which allows for easy adjustments and offers a high holding force.
Nordic Teller
Compact Nordic plate. Prevents sinking into soft ground and can be easily changed by hand.
Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain.
Folding Pole Bag
Practical, ultra-light storage bag for the folding poles.
All features
| Grip size: | Standard |
|---|---|
| Activities: | Trekking / Hiking |
| Age group: | Adults |
| Gender: | Men, Unisex, Women |
| Sizerun: | No sizerun |
| Construction: | Vario (continuously adjustable) | Foldable |
| Adjustment area: | 100 - 120 cm |
| Pack size: | 43 cm |
| Weight: | 173 g |
| Segments: | 4 |
| Segments diameter: | 14|12|12|12 mm |
| Grip system : | PAS |
| Shaft geometry: | No bend |
| Shaft shape: | Cylindric |
| Grip: | Verticon |
| Grip material: | 1K Foam |
| Strap: | D-Loop Mesh Strap |
| Strap size: | One Size (continously adjustable) |
| Grip extension: | 1K Foam |
| Shaft material: | Carbon (HRC) |
| Shaft upper part: | Carbon |
| Shaft middle part (1): | Carbon |
| Shaft middle part (2): | Carbon |
| Shaft lower part: | Carbon |
| Folding system: | CLD |
| Locking system: | Speed Lock plus |
| Basket: | Nordic |
| Tip: | Flex Tip |
| Tip size: | Short |
| Storage bag: | Folding Pole Bag |






















