
LEKI Neotrail Pro FX.One SL Trail Running Poles 2026 (1 Pair)
!Safety instructions (product)
Note on the area of application: The product is weight-optimised and designed for use in competition. It requires particularly trained and careful use and is not designed as an everyday training tool. For the purpose of everyday training, we recommend other poles from our range that are optimised for special durability. We recommend use in trail running only on secured paths and not in exposed terrain, i.e. in alpine mountain sports where there is a risk of falling, on snow, ice or glaciers. Special design - does not comply with DIN 79016.
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Spartan Ultra
Extremely lightweight foam grip. Perfect for technical terrain, extreme conditions and maximum freedom.
D-Loop Mesh Strap
Individually adjustable strap. It is ultra-light, formstable and fast-drying.
Carbon
Carbon HRC (Highest Racing Carbon) max
Push Button
The Push Button System makes it possible to open and close folding poles with the push of a button.
Trail Running Basket
Minimalist basket for maximum weight savings and optimal swing behavior.
Trail Tip
Light-weight basket/tip combination for an optimized vibration control and maximum grip on any surface.
120cm:
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | 110 - 130 cm (5 cm steps) |
| design: | Fixed length |
| foldability: | Foldable |
| Weight: | 120 g |
| segments: | 4 |
| Segments Diameter: | 13|11|11|11 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | Spartan Ultra |
| Handle material: | 1K Foam |
| loop: | D-Loop Mesh Strap |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| Pipe material: | Carbon (HRC max) |
| Pipe upper part: | Carbon |
| Pipe middle section (1): | Carbon |
| Pipe middle section (2): | Carbon |
| Pipe lower section: | Carbon |
| folding system: | Push-Button |
| Speed Up Ring: | Speed Up Ring |
| basket: | Trail Running Basket |
| lace: | Trail Running Tip |
| Lace size: | One size |
| Velcro tape: | Pole Lox |
!Safety instructions (product)
Note on the area of application: The product is weight-optimised and designed for use in competition. It requires particularly trained and careful use and is not designed as an everyday training tool. For the purpose of everyday training, we recommend other poles from our range that are optimised for special durability. We recommend use in trail running only on secured paths and not in exposed terrain, i.e. in alpine mountain sports where there is a risk of falling, on snow, ice or glaciers. Special design - does not comply with DIN 79016.
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Spartan Ultra
Extremely lightweight foam grip. Perfect for technical terrain, extreme conditions and maximum freedom.
D-Loop Mesh Strap
Individually adjustable strap. It is ultra-light, formstable and fast-drying.
Carbon
Carbon HRC (Highest Racing Carbon) max
Push Button
The Push Button System makes it possible to open and close folding poles with the push of a button.
Trail Running Basket
Minimalist basket for maximum weight savings and optimal swing behavior.
Trail Tip
Light-weight basket/tip combination for an optimized vibration control and maximum grip on any surface.
120cm:
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | 110 - 130 cm (5 cm steps) |
| design: | Fixed length |
| foldability: | Foldable |
| Weight: | 120 g |
| segments: | 4 |
| Segments Diameter: | 13|11|11|11 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | Spartan Ultra |
| Handle material: | 1K Foam |
| loop: | D-Loop Mesh Strap |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| Pipe material: | Carbon (HRC max) |
| Pipe upper part: | Carbon |
| Pipe middle section (1): | Carbon |
| Pipe middle section (2): | Carbon |
| Pipe lower section: | Carbon |
| folding system: | Push-Button |
| Speed Up Ring: | Speed Up Ring |
| basket: | Trail Running Basket |
| lace: | Trail Running Tip |
| Lace size: | One size |
| Velcro tape: | Pole Lox |
Description
!Safety instructions (product)
Note on the area of application: The product is weight-optimised and designed for use in competition. It requires particularly trained and careful use and is not designed as an everyday training tool. For the purpose of everyday training, we recommend other poles from our range that are optimised for special durability. We recommend use in trail running only on secured paths and not in exposed terrain, i.e. in alpine mountain sports where there is a risk of falling, on snow, ice or glaciers. Special design - does not comply with DIN 79016.
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Spartan Ultra
Extremely lightweight foam grip. Perfect for technical terrain, extreme conditions and maximum freedom.
D-Loop Mesh Strap
Individually adjustable strap. It is ultra-light, formstable and fast-drying.
Carbon
Carbon HRC (Highest Racing Carbon) max
Push Button
The Push Button System makes it possible to open and close folding poles with the push of a button.
Trail Running Basket
Minimalist basket for maximum weight savings and optimal swing behavior.
Trail Tip
Light-weight basket/tip combination for an optimized vibration control and maximum grip on any surface.
120cm:
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | 110 - 130 cm (5 cm steps) |
| design: | Fixed length |
| foldability: | Foldable |
| Weight: | 120 g |
| segments: | 4 |
| Segments Diameter: | 13|11|11|11 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | Spartan Ultra |
| Handle material: | 1K Foam |
| loop: | D-Loop Mesh Strap |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| Pipe material: | Carbon (HRC max) |
| Pipe upper part: | Carbon |
| Pipe middle section (1): | Carbon |
| Pipe middle section (2): | Carbon |
| Pipe lower section: | Carbon |
| folding system: | Push-Button |
| Speed Up Ring: | Speed Up Ring |
| basket: | Trail Running Basket |
| lace: | Trail Running Tip |
| Lace size: | One size |
| Velcro tape: | Pole Lox |






















