
LEKI Makalu Pro FX Carbon Hiking Poles (1 Pair)
LEKI MAKALU PRO FX CARBON
The Makalu Pro FX Carbon is your exclusive companion on mountain tours. The pole is equipped with the Aergon Air grip, whose contact surface is made of real cork.Â
Thanks to special hollow core technology, it combines lightweight construction with large, supportive surfaces that meet all the ergonomic requirements of your hand. The rubberised back of the grip offers maximum control when descending.Â
Thanks to the simple adjustment system, the folding pole, made entirely of carbon, can be adjusted between 110 and 130 cm in seconds.
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Aergon Air
The Aergon Air combined lightness with stability. Its ergonomic shape provides maximum comfort, while the fully rubber grip head provides absolute control.
Grip extension
Grip extension for simple grip adjustment on steep terrain or when traversing.
Carbon
Carbon PRC (Performance Racing Carbon) 1000
External Locking Device
The ELD System makes it possible to open and close the folding pole quickly with the push of a button. The special construction surrounding the trigger button provides for more stability.
Trekking Basket 2.0
Compact trekking basket: Prevents sinking into soft ground and can be easily replaced by hand.
Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain.
Folding Pole Bag
Practical, ultra-light storage bag for the folding poles.
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| Pipe middle section (3): | Carbon |
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | Standard / Compact |
| design: | Vario (continuously adjustable) |
| adjustment range: | 110 - 130 cm (Standard) |
| foldability: | Foldable |
| Pack size: | 41 cm |
| Weight: | 255 g |
| segments: | 5 |
| Segments Diameter: | 18|16|14|14|14 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | Aergon Air |
| Handle material: | 2K Cork |
| loop: | Skin Strap 5.0 |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| handle extension: | 1K Foam |
| Pipe material: | Carbon (PRC 1000) |
| Pipe upper part: | Carbon |
| Pipe middle section (1): | Carbon |
| Pipe middle section (2): | Carbon |
| Pipe lower section: | Carbon |
| folding system: | ELD |
| adjustment system: | Speed Lock 2 plus AL |
| basket: | Trekking 2.0 |
| lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |
| storage bag: | Folding Pole Bag |
LEKI MAKALU PRO FX CARBON
The Makalu Pro FX Carbon is your exclusive companion on mountain tours. The pole is equipped with the Aergon Air grip, whose contact surface is made of real cork.Â
Thanks to special hollow core technology, it combines lightweight construction with large, supportive surfaces that meet all the ergonomic requirements of your hand. The rubberised back of the grip offers maximum control when descending.Â
Thanks to the simple adjustment system, the folding pole, made entirely of carbon, can be adjusted between 110 and 130 cm in seconds.
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Aergon Air
The Aergon Air combined lightness with stability. Its ergonomic shape provides maximum comfort, while the fully rubber grip head provides absolute control.
Grip extension
Grip extension for simple grip adjustment on steep terrain or when traversing.
Carbon
Carbon PRC (Performance Racing Carbon) 1000
External Locking Device
The ELD System makes it possible to open and close the folding pole quickly with the push of a button. The special construction surrounding the trigger button provides for more stability.
Trekking Basket 2.0
Compact trekking basket: Prevents sinking into soft ground and can be easily replaced by hand.
Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain.
Folding Pole Bag
Practical, ultra-light storage bag for the folding poles.
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| Pipe middle section (3): | Carbon |
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | Standard / Compact |
| design: | Vario (continuously adjustable) |
| adjustment range: | 110 - 130 cm (Standard) |
| foldability: | Foldable |
| Pack size: | 41 cm |
| Weight: | 255 g |
| segments: | 5 |
| Segments Diameter: | 18|16|14|14|14 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | Aergon Air |
| Handle material: | 2K Cork |
| loop: | Skin Strap 5.0 |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| handle extension: | 1K Foam |
| Pipe material: | Carbon (PRC 1000) |
| Pipe upper part: | Carbon |
| Pipe middle section (1): | Carbon |
| Pipe middle section (2): | Carbon |
| Pipe lower section: | Carbon |
| folding system: | ELD |
| adjustment system: | Speed Lock 2 plus AL |
| basket: | Trekking 2.0 |
| lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |
| storage bag: | Folding Pole Bag |
Original: $224.12
-70%$224.12
$67.24Description
LEKI MAKALU PRO FX CARBON
The Makalu Pro FX Carbon is your exclusive companion on mountain tours. The pole is equipped with the Aergon Air grip, whose contact surface is made of real cork.Â
Thanks to special hollow core technology, it combines lightweight construction with large, supportive surfaces that meet all the ergonomic requirements of your hand. The rubberised back of the grip offers maximum control when descending.Â
Thanks to the simple adjustment system, the folding pole, made entirely of carbon, can be adjusted between 110 and 130 cm in seconds.
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Aergon Air
The Aergon Air combined lightness with stability. Its ergonomic shape provides maximum comfort, while the fully rubber grip head provides absolute control.
Grip extension
Grip extension for simple grip adjustment on steep terrain or when traversing.
Carbon
Carbon PRC (Performance Racing Carbon) 1000
External Locking Device
The ELD System makes it possible to open and close the folding pole quickly with the push of a button. The special construction surrounding the trigger button provides for more stability.
Trekking Basket 2.0
Compact trekking basket: Prevents sinking into soft ground and can be easily replaced by hand.
Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain.
Folding Pole Bag
Practical, ultra-light storage bag for the folding poles.
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| Pipe middle section (3): | Carbon |
| age group: | Adults |
| gender: | Unisex |
| Sizerun: | Standard / Compact |
| design: | Vario (continuously adjustable) |
| adjustment range: | 110 - 130 cm (Standard) |
| foldability: | Foldable |
| Pack size: | 41 cm |
| Weight: | 255 g |
| segments: | 5 |
| Segments Diameter: | 18|16|14|14|14 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| handle: | Aergon Air |
| Handle material: | 2K Cork |
| loop: | Skin Strap 5.0 |
| Loop size: | One Size (continously adjustable) |
| handle extension: | 1K Foam |
| Pipe material: | Carbon (PRC 1000) |
| Pipe upper part: | Carbon |
| Pipe middle section (1): | Carbon |
| Pipe middle section (2): | Carbon |
| Pipe lower section: | Carbon |
| folding system: | ELD |
| adjustment system: | Speed Lock 2 plus AL |
| basket: | Trekking 2.0 |
| lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |
| storage bag: | Folding Pole Bag |






















