
LEKI Neotrail Pro FX.One Superlite Hiking Poles (1 Pair)
Highlights
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Spartan Ultra
Extremely lightweight foam grip. Perfect for technical terrain, extreme conditions and maximum freedom.
Carbon
Carbon HRC (Highest Racing Carbon) max
Push Button
The Push Button System makes it possible to open and close folding poles with the pu
Trail Running Basket
Minimalist basket for maximum weight savings and optimal swing behavior.
Trail Tip
Light-weight basket/tip combination for an optimized vibration control and maximum grip on any surf
Folding Pole Bag
Practical, ultra-light storage bag for the folding poles.
All features
| Activities: | Trail Running |
|---|---|
| Age group: | Adults |
| Sizerun: | 105 - 130 cm (5 cm steps) |
| Construction: | Fixed length | Foldable |
| Pack size: | 33 cm |
| Weight: | 110 g |
| Segments diameter: | 14|12|12|12 mm |
| Grip system : | PAS |
| Shaft geometry: | No bend |
| Shaft shape: | Cylindric |
| Grip: | Spartan Ultra |
| Grip material: | 1K Foam |
| Strap: | Lock System D-Loop Strap Mesh |
| Strap size: | One Size (continously adjustable) |
| Shaft material: | Carbon (HRC max) |
| Shaft upper part: | Carbon |
| Shaft middle part (1): | Carbon |
| Shaft middle part (2): | Carbon |
| Shaft lower part: | Carbon |
| Folding system: | Push-Button |
| Basket: | Trail Running Basket |
| Tip: | Trail Running Tip |
| Tip size: | One size |
| Storage bag: | Folding Pole Bag |
Security notes
Highlights
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Spartan Ultra
Extremely lightweight foam grip. Perfect for technical terrain, extreme conditions and maximum freedom.
Carbon
Carbon HRC (Highest Racing Carbon) max
Push Button
The Push Button System makes it possible to open and close folding poles with the pu
Trail Running Basket
Minimalist basket for maximum weight savings and optimal swing behavior.
Trail Tip
Light-weight basket/tip combination for an optimized vibration control and maximum grip on any surf
Folding Pole Bag
Practical, ultra-light storage bag for the folding poles.
All features
| Activities: | Trail Running |
|---|---|
| Age group: | Adults |
| Sizerun: | 105 - 130 cm (5 cm steps) |
| Construction: | Fixed length | Foldable |
| Pack size: | 33 cm |
| Weight: | 110 g |
| Segments diameter: | 14|12|12|12 mm |
| Grip system : | PAS |
| Shaft geometry: | No bend |
| Shaft shape: | Cylindric |
| Grip: | Spartan Ultra |
| Grip material: | 1K Foam |
| Strap: | Lock System D-Loop Strap Mesh |
| Strap size: | One Size (continously adjustable) |
| Shaft material: | Carbon (HRC max) |
| Shaft upper part: | Carbon |
| Shaft middle part (1): | Carbon |
| Shaft middle part (2): | Carbon |
| Shaft lower part: | Carbon |
| Folding system: | Push-Button |
| Basket: | Trail Running Basket |
| Tip: | Trail Running Tip |
| Tip size: | One size |
| Storage bag: | Folding Pole Bag |
Security notes
Original: $142.77
-70%$142.77
$42.83Description
Highlights
PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Spartan Ultra
Extremely lightweight foam grip. Perfect for technical terrain, extreme conditions and maximum freedom.
Carbon
Carbon HRC (Highest Racing Carbon) max
Push Button
The Push Button System makes it possible to open and close folding poles with the pu
Trail Running Basket
Minimalist basket for maximum weight savings and optimal swing behavior.
Trail Tip
Light-weight basket/tip combination for an optimized vibration control and maximum grip on any surf
Folding Pole Bag
Practical, ultra-light storage bag for the folding poles.
All features
| Activities: | Trail Running |
|---|---|
| Age group: | Adults |
| Sizerun: | 105 - 130 cm (5 cm steps) |
| Construction: | Fixed length | Foldable |
| Pack size: | 33 cm |
| Weight: | 110 g |
| Segments diameter: | 14|12|12|12 mm |
| Grip system : | PAS |
| Shaft geometry: | No bend |
| Shaft shape: | Cylindric |
| Grip: | Spartan Ultra |
| Grip material: | 1K Foam |
| Strap: | Lock System D-Loop Strap Mesh |
| Strap size: | One Size (continously adjustable) |
| Shaft material: | Carbon (HRC max) |
| Shaft upper part: | Carbon |
| Shaft middle part (1): | Carbon |
| Shaft middle part (2): | Carbon |
| Shaft lower part: | Carbon |
| Folding system: | Push-Button |
| Basket: | Trail Running Basket |
| Tip: | Trail Running Tip |
| Tip size: | One size |
| Storage bag: | Folding Pole Bag |






















